úterý 28. ledna 2014

Centrum Prahy

26. ledna 2014


Konečně trochu přituhlo. Což je pro zimní pozorování vždycky super. Stojaté vodní plochy pokryje ledový příkrov a ptákům nezbude nic jiného, než se koncentrovat na hladiny řek. Pak je Vltava v Praze jednou z výborných ptačích lokalit, a to i přímo v centru na Starém Městě. Procházím za mrazíku pár set metrů od železničního mostu až po Střelecký ostrov.  Hned je vidět, že krmení  ptáků na řece je vcelku hojnou kratochvílí nejen pro děti. Kolem každého krmení se shromáždí desítky ptáků -na hladině o příděly pečiva bojují labutě, lysky a kachny, ve vzduchu vládnou racci chechtaví, zatímco náplavky patří holubům. To se opakuje ještě několikrát a ty samé scénky jsou vidět i na druhém břehu. Labutí je jistě přes sto, kachny a především rackové tu jsou  po stovkách. Jednotvárnou masu těchto druhů tu  a tam doplní v tomto místě "vzácný" jedinec. Např. za celou cestu jsem viděl pouze jednoho poláka chocholačku, dvě potápky malé, dvě slípky zelenonohé a jednoho vybarveného samečka hvízdáka eurazijského.  Ve středu řeky pluje několik racků bouřních. Další akumulace racků je v okolí Střeleckého ostrova.  Odpočívají tu desítky racků chechtavých, racci bouřní, racci bělohlaví a jeden nápadný racek stříbřitý. Asi by se tu mezi velkými racky toho našlo více, ale tentokráte nemám stativák. U břehu je v hejnu kachen nápadný melanický  sameček březňačky a tečkou je "pražská známá" krotká berneška rudokrká.




neděle 12. ledna 2014

Lifelist - Martina

Tak jsem si k tomu konečně sedla a pokusila se dát dohromady svůj aktualizovaný life list - tj. všechny druhy ptáků, které jsem za svůj život viděla. Kromě druhů pozorovaných v ČR tam najdete i značné množství ptáků z Keni (EAK), kterou jsme navštívili v roce 2007 a 2010, několik druhů jsem pozorovala také při návštěvě Thajska (T) v roce 2008 a Dominikánksé republiky (DOM), kde jsme byli o rok později. Jednotlivé ptáky jsem pozorovala v Egyptě (ET) - 2006, 2007 a jednodenní cestě do Izraele (IZ) - 2007. Některé Evropské druhy jsem si připsala v Německu (D) - 2008, 2009, 2012, Velké Británii (GB) - 2009 a Chorvatsku (HRV) - 2012. Za nejnovější přírůstek asi tří desítek druhů vděčím "expedici" k ruskému Bajkalu (RU) v červnu 2013.

Číslo, ke kterému jsem došla je tak zatím 611 druhů. Není to možná číslo 100% přesné, ale nejpřesnější ke kterému jsem došla.

čtvrtek 2. ledna 2014

Novoroční Oplatil


1. ledna 2014


Už několik let ctíme zásadu, že správný birdwatcher nemůže začínat nový rok jinak než v terénu. Přemýšlíme jestli vyrazit na jižní Moravu či Rozkoš, ale nakonec vítězí pohodlnost a na poledne zajedeme opět k rybníku Oplatil. Mráz minulé noci pokryl značnou část plochy tenkým leden, a tak jsou ptáci na hladině natlačeni do většího houfu. Jsou tu opět stovky a tisíce kachen divokých. Jejich jednolitou masu tu a tam projasní potápějící se hohol severní. Těch je tu tak dvacet. Ostrůvek obývají kormoráni a dole u břehu plave několik desítek hus velkých. O kousek dál je několik běločelek i husí polních. Po pečlivém prohledávání ptačího hejna nacházíme postupně dva samci ostralky štíhlé a pak jednu samičku. Když pomineme ještě racky bělohlavé, víc druhů tu není. Na vedlejším rybníku převažují lysky a poláci chocholačky. S nimi se tu krmí morčák velký a sedm potápek roháčů. Na třetím rybníku je přes sto lysek, chocholačky a poláci velcí. Hejna jsou však neklidná, dvakrát je zvedá orel mořský a opakovaně i výstřely - zřejmě na plašení kormoránů. Nejvíc to plaší husy, zvláště větší hejna právě přilétnuvších husí polních a běločelých. Z ostatních ptáků zahlédneme jenom párek strnadů rákosních, zvonky a strakapouda.